Kalkulator

Kalkulator BMI

Oblicz BMI

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest powszechnie stosowanym narzędziem pozwalającym stwierdzić, czy masa ciała mieści się w granicach normy. Kalkulator BMI mierzy Twoją wagę w stosunku do wzrostu. Wpisz swoją płeć, wiek, wzrost i masę ciała i dowiedz się teraz za darmo, jaka wartość BMI jest obliczona dla Ciebie i jaki zakres BMI jest dla Ciebie optymalny.

Powered by FoodPal

Ważne uwagi dotyczące BMI

Należy pamiętać, że wskaźnik masy ciała ma być stosowany jako ogólne narzędzie do określenia zdrowej masy ciała. Zasadniczo BMI zakłada “normalną” masę ciała dla mężczyzn i kobiet o przeciętnym wzroście i sprawności lub aktywności. W przypadku tej metody pojawia się kilka problemów, które zostały wymienione poniżej:

  • Porcja “normalna” jest stosowana dla wszystkich rozmiarów i wag ciała, mimo że nie każdy ma taki sam typ ciała.
  • Mimo że wyższe osoby mają tendencję do bycia przeciętnie szczuplejszymi, ich większa masa kostna ma tendencję do przechylania ich BMI w kierunku nieco większych wartości.
  • Wysoka masa mięśniowa może prowadzić do wyższego BMI, ponieważ mięśnie są gęstsze niż tłuszcz, a zatem ktoś z dużą ilością masy mięśniowej może ważyć tyle samo, co ktoś z dużą ilością tkanki tłuszczowej dla tego samego wzrostu.
  • W rzeczywistości “normalne” masy ciała ludzi różnią się w zależności od wieku, płci i populacji.

Dlatego ważne jest, aby wziąć to wszystko pod uwagę, próbując zrozumieć swoją wartość BMI, a także należy porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny fitness lub diety. Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że wartości “nadwagi” i “niedowagi” pokazane w tym kalkulatorze BMI są względne do wcześniej zdefiniowanej średniej “normalnej” masy ciała. Oznacza to, że dla kulturystów i osób bardzo sprawnych fizycznie czasami lepiej jest mieć “nadwagę”, ponieważ BMI dla nich wskazuje, że są ciężsi od “normalnych” ludzi, co rzeczywiście jest celem, który większość kulturystów chce osiągnąć.

Dlaczego wskaźnik BMI jest nadal stosowany?

Pomimo wszystkich wad i ograniczeń wskaźnika masy ciała pokazanych powyżej, ironicznie te same ograniczenia odgrywają rolę w tym, dlaczego jest on nadal szeroko stosowany. Te same ograniczenia nadal występują w wielu różnych indeksach zdrowia i szczerze mówiąc zawsze będą miały ograniczenia, w różnym stopniu, po prostu dlatego, że każdy jest inny i dlatego żaden pojedynczy indeks nie może objąć wszystkich ludzi. Ponieważ każdy wskaźnik zdrowia ma swoje ograniczenia, BMI jest nadal używany, ponieważ jest najczęściej stosowany i zdecydowanie najłatwiejszy do obliczenia: waga podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu.

Chociaż istnieją różne wskaźniki zdrowia, takie jak procent tłuszczu w organizmie, które dokładniej przewidują, czy dana osoba jest w zdrowej wadze, czy nie, problem z tymi wskaźnikami polega na tym, że wymagają one nieco więcej wysiłku, aby uzyskać odpowiednie pomiary dla każdej osoby. Nie tylko to, ale fakt, że istnieje wiele różnych indeksów i formuł dla tych metod, utrudnia porównanie.

Wskaźnik masy ciała został opracowany w latach 1800 i szeroko stosowany po II wojnie światowej w celu powiązania masy ciała z chorobami układu krążenia. Od tego czasu rozprzestrzeniła się ona na całym świecie i dzięki temu zebrano już dużą ilość danych, nie tylko na temat BMI ludzi, ale także w artykułach naukowych łączących proste BMI z różnymi problemami zdrowotnymi i chorobami. Innym ważnym powodem, dla którego BMI jest nadal używane, jest możliwość porównywania wielu grup ludzi, a nawet całych krajów, na podstawie ich BMI. Ponownie, jest to łatwe do zrobienia, ponieważ potrzebujesz tylko wzrostu i wagi danej osoby. W przypadku każdego innego wskazania, uzyskanie wszystkich niezbędnych danych dla kilku tysięcy osób byłoby znacznie trudniejsze, a co dopiero dla milionów! Na przykład w większości praw jazdy wzrost i waga są już zapisane na karcie i przechowywane online!

Z tych powodów, pomimo swoich ograniczeń, wskaźnik masy ciała jest nadal przydatnym narzędziem, aby uzyskać ogólne pojęcie o swojej masie ciała, ale na koniec dnia, własne poczucie zdrowia jest nadal najlepszym kalkulatorem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *